Dvoudenní túra krajinou, kde vládnou vojenské bunkry. Málo vody, 3 rozhledny a jedna noc plná hvězd.
07/2023
2 dny, cca 48 km, 1068 m stoupání, 1415 m klesání
Itinerář trasy:
- den: Šerlich – Vrchmezí – Ostružník – Polomský kopec – Šerlich – Velká Deštná (1115 m.n.m.) – Jelenka – Koruna – Homole -Tetřevec – rozcestník Pěticestí
- den: Pěticestí – Mezivrší – Anenský vrch – Hanička – Pašerácká lávka – České Petrovice
Info k trase:
- Počet dní: 2 dny
- Voda: v červenci byly všechny potůčky i tůňky vyschlé. Vodu jsme dobírali ve studánce u rozcestníku Pěticestí. Den před trekem v Orličkách pršelo, tak byly na cestách aspoň kalůže, ve kterých si Taro mohl ovlažit tlapky.
- Jídlo: na trase je několik chat či bufetů. Zjistěte si však otevírací doby, my si jídlo nesli svoje.
- Ubytování: Spali jsme u výdejního okénka občerstvení u rozcestníku Pěticestí, kde je zastřešená část a kde byly nachystány i palety, na kterých se dá přenocovat. V CHKO je zakázáno stanovat. V okolí Pěticestí nocovalo dalších 5 lidí pod širákem. Dají se určitě využít i přístřešky u tvrze Hanička a Panské hájovny, případně přespat pod rozhlednami.
- Náročnost: pro pravidělné turisty snadná trasa, která se samozřejmě dá rozdělit do více dní a jakkoliv jinak upravit.
- Technická náročnost: naprosto jednoduchá. Velká část trasy vede po zpevněných cestách, jen na pár místech se jde po lesních pěšinkách.
- Podmínky a náročnost pro psa: doporučujeme jít tuto trasu v chladnějším počasí. Zejména v létě je na trase málo vody a místy se jde po asfaltu, což může být pro psy nepříjemné.
- Nejvyšší bod: vrchol Velká Deštná = 1 115 m.n.m.
Popis trasy:
V Orličkách jsme byli doposud jen jednou na jednodenní výlet, takže nám zbývala velká část hřebene, kterou jsme chtěli projít. Původně jsme chtěli přejít z Olešnice v Orlických horách do Českých Petrovic, ale autobusové spojení z cíle na start trasy bylo žalostné (možná kvůli uzavírce cesty ze Šerlichu do Deštného). Proto jsme se rozhodli přejet autobusem z cíle na Šerlich a trasu započít zde.
DEN PRVNÍ:
Auto jsme zaparkovali v Českých Petrovicích přímo u kruhového objezdu, odkud i odjíždí autobus. Se psem v autobuse naštěstí nebyl problém (tak, jako např. u Červenohorského sedla, kdy nás řidič odmítnul kvůli přítomnosti dalších 2 psů v autobuse), a tak jsme okolo 10 dopoledne přijeli na Šerlich. Po státní hranici České republiky s Polskem jsme se vydali směrem k vrcholu Vrchmezí, kde je postavena vysoká rozhledna a v jejich základech je dokonce přístřešek, který je rozhodně využitelný i k přenocování. Toto bylo místo, kde jsme za celé 2 dny potkali asi nejvíce lidí, zejména Poláků. Na rozhlednu může i pes, a tak jsme Tarovi nasadili botičky a šli společně nahoru. Botičky měl kvůli železným děrovaným schodům. Za pěkného počasí by měla být vidět například Sněžka nebo Králícký sněžník, ale bohužel jsme zrovna chytli mrak a moc jsme neviděli.
Z Vrchmezí jsme vyrazili na vyhlídku u vrcholu Ostružník, kde jsme si vychutnali doma připravené tortilly. Zde už nebyl kromě nás vůbec nikdo. Přes Polomský kopec jsme se následně vrátili zpět k Šerlichu, odkud jsme měli namířeno na Velkou Deštnou. Chvíli jsme šli po cyklotrase a turistické trase v jednom, na které jezdilo mnoho cyklistů, proto jsme se rozhodli vydat po neznačené trase a silnici se tak vyhnout. Byla to rozhodně dobrá volbax, po cestě jsme natrhali nespočet lesních jahod a na Velkou Deštnou to ani tak nebolelo – není to kdovíjak vyčnívající kopec. Na nejvyšším vrcholu Orlických hor se nachází rozhledna, kam mají psi vstup zakázán, ale určitě na ni běžte, výhledy za to stojí. Z Velké Deštné jsme pokračovali v trendu alá vyhněme se cyklotrasám a vydali se na „vrcholy“ Jelenka a Koruna, opět po neznačených trasách, kde bylo jen minimum turistů. Pak jsme se už ale napojili na hlavní červenou trasu a přes Homole, Tetřevec a Kunštátskou kapli došli až k rozcestníku Pěticestí, kde jsme strávili noc, která byla naprosto bez mráčku a mohli jsme pozorovat nespočet padajích hvězd.
DEN DRUHÝ:
Nebýt Tarového nočního průjmu, byla by to noc jako malovaná. Bohužel ho ale něco prohánělo a 2x nás vzbudil, abychom ho vzali vyvenčit. Před 8 ráno jsme vyrazili a po hřebenu mířili přímo k Anenskému vrchu. To nám zabralo asi 1,5 hodiny. Z rozhledny byly daleké výhledy, ale okolní stromy už vyrostly natolik, že popisné tabule k orientaci v okolí moc nepomohou. Na lavičkách u rozhledny jsme si uvařili kafe a posnídali a následně už jsme se mohli vydat dál, k tvrzi Hanička. K ní proudila spousta lidí od parkoviště, my jsme se jen podívali z dáli a řekli si, že prohlídku si necháme až na jindy (třeba na důchod). Nebylo na co čekat, po krátké pauze na oběd jsme po červené trase mířili přímo k PR Zemská brána. Cesta to byla chvílemi úmorná, neboť bylo cca 28 °C a dlouhé roviny po zpevněných cestách nás moc nebaví, Tara už vůbec ne. Až když jsme našli tůňku s čistou vodou, byl Taro zase nadšený a plný života. My bychom se do té tůňky nevlezli a proto jsme se hrozně těšili na Divokou Orlici, kde jsme měli v plánu se vykoupat. Od Pašerácké lávky jsme se vydali směrem k pěknému kamennému mostu, což byla asi nejvíce „horská“ část trasy. Vysoké kameny, skály a tekoucí voda. V jednom místě jsme sešli ke břehu a po chvilce čekání, než zmizí nejbližší kolemjdoucí, jsme se nahatí vrhli do příjemně studené vody. V Divoké Orlici se koupalo více lidí – nebyli jsme sami, jako v mnohých Alpských jezerech, například v Hiterer Gosausee. Ovlažení vodou jsme se vydali do posledního kopce lesem, na který navázala chvíle po louce a následné 2 km po silnici. Návrat do rozpáleného auta nebyl příjemný, ale trek jsme si užili a Orličky máme zase na nějakou dobu odškrtnuty.
Ahoj, narazili jsme na váš blog a moc se nám líbí.
Chtěl bych se zeptat. Jak jste to měli v s přepravou (autobusovou) na start z cíle, kde jste asi měli auto. Hledáme na květen nějaké spojení, ale je to bída. Všechno je na dlouhé lokte. Díky Kuba
ahoj Kubo, díky za feedback. Tyjo, my to měli přímým spojem z Č.Petrovic na Šerlich. Koukám na idos a teď to je hrůza, spoj je asi zrušený. To mě mrzí, ale jiný tip na dopravu nemám 🙁